Πέμπτη 20 Μαρτίου 2014

Πήγε Πίνδο το Κύπελλο

Είκοσι χρόνια ήταν πολλά. Η Πίνδος Κόνιτσας με δραματικό τρόπο επέστρεψε στην κατάκτηση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών νικώντας με 6-5 στα πέναλτι την Ανατολή στον τελικό που έγινε στο "Ζωσιμάδες".
Χρειάστηκε η "ρώσικη" ρουλέτα των πέναλτι μετά το 2-2 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, για να φτάσει η ομάδα του Λάζαρου Γιώτη στο τρόπαιο.
Ο αγώνας είχε ένα πρώτο μέρος χωρίς το σπουδαίο ποδόσφαιρο, και ένα δεύτερο ημίχρονο δραματικό. Μία παράταση στην κόψη του ξυραφιού και πέναλτι γεμάτα εναλλαγές συναισθημάτων.
Η Πίνδος φάνηκε να θέλει περισσότερο το κύπελλο. Διψασμένη για την κατάκτηση του μετά από το 1995, πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκε με 2-0.
Άνοιξε το σκορ στο 52' με τον Πατσιούρα, και διπλασίασε τα τέρματα της με τον Ανδρέου στο 63'.
Κάπου εκεί φάνηκε να καταλήγει το τρόπαιο στην ακριτική Κόνιτσα.
Όμως η περσινή κυπελλούχος Ανατολή δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.
Μείωσε στο 81' με τον Μώκο, και ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα με πέναλτι του Μπούρμπου σε ανατροπή του Ναυρόζογλου από τον Σπανό.
Στη φάση αυτή η Πίνδος έμεινε με 10 αφού ο Σπανός αντίκρυσε την κόκκινη.
Με αριθμητικό μειονέκτημα η Πίνδος, έδωσε γήπεδο στην Ανατολή και έπαιζε με αντεπιθέσεις. Κάπως έτσι κύλησε το έξτρα μισάωρο με την ομάδα του Χρήστου Αντωνίου να έχει την υπεροχή.
Τελικά τη λύση έδωσαν τα πέναλτι που η Κόνιτσα ήταν πιο ψύχραιμη.
ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
7' Εκτέλεση φάουλ του Βλάχου Χ., έδιωξε ο Γιαννούσης.
9' Ο Ναυρόζγλου σούταρε, με τα πόδια έδιωξε ο Καϊσίδης.
17' Μετά από κόρνερ ο Βλάχος Χ. την κεφαλιά, έδιωξε ο Γιαννούσης.
33' Ο Γιάτσε αριστερό σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
34' Μετά από κόρνερ ο Πατσιούρας την κεφαλιά άουτ.
38' Ο Γιάτσε έστρωσε στον Πατσιούρα ο οποίος σούταρε άουτ.
50' Μετά από λάθος της άμυνας της Ανατολής, γύρισμα του Πατσιούρα στον Γιάτσε αλλά έκοψαν οι αμυντικοί της Ανατολής.
52' ΓΚΟΛ! Μετά από φάουλ του Δημόπουλου, ο Πατσιούρας το πλασέ από το ύψος του πέναλτι και 0-1!
53' Σουτ του Ναυρόζογλου, μπλόκαρε ο Καϊσίδης.
57' Ο Γιάτσε την ατομική ενέργεια από αριστερά, ο Κίτσιος το σουτ άουτ.
63' ΓΚΟΛ! Μετά από ωραία μεταβίβαση του Πατσιούρα, ο Ανδρέου ψηλοκρεμαστό σουτ και 0-2!
64' Σουτ του Μπούρμπου κόντραρε η μπάλα και κόρνερ.
75' Σέντρα του Γιάτσε, κεφαλιά του Πούλιου άουτ.
78' Σουτ του Γκαρτζονίκα άουτ.
79' Μέτα από φάση διαρκείας σουτ του Μπίζιου άουτ.
81' ΓΚΟΛ! Ο Ναυρόζογλου τη σέντρα, ο Μώκος το σουτ και 1-2!
82' Ο Ναυρόζογλου ανατράπηκε από τον Σπανό, πέναλτι και κόκκινη.
83' ΓΚΟΛ! Ο Μπούρμπος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και 2-2!
86' Σουτ του Μπούρμπου άουτ.
88' Ο Βλάχος Π. τη σέντρα, ο Σιώτας Π. την κεφαλιά έδιωξε ο Γιαννούσης.
98' Ο Ναυρόζογλου το σουτ έδιωξε ο Καϊσίδης.
100' Σουτ του Μώκου, μπλόκαρε ο Καϊσίδης.
110' Σουτ του Ναύροζογλου άουτ.
114' Σέντρα σουτ του Μπούρμπου έδιωξε ο Καϊσίδης.
116' Σουτ του Μπούρμπου μπλόκαρε στη γωνία ο Καϊσίδης.
117' Σουτ του Ναυρόζογλου δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
119' Φάουλ του Γιάτσε άουτ.
Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Σιαμέτης-Στύλιου). Τέταρτος διαιτητής ο Κώστας Μπούμπας.
ΑΝΑΤΟΛΗ: Γιαννούσης, Τσακανίκας, Γκαρτζονίκας, Λισγάρας (70' Μούλιας), Τσιούρης, Μπίζιος, Οικονόμου, Μώκος, Ναυρόζογλου, Μπούρμπος, Μπιστιόλης (55' Ζήσης).
ΚΟΝΙΤΣΑ: Καϊσίδης, Βλάχος Χ., Ράγγας, Βλάχος Π., Σπανός, Πατσιούρας (72' Σιώτας), Γιάτσε, Βλάχος Π.Δ., Ανδρέου, Δημόπουλος (67' Πούλιος), Κίτσιος (57' Μουρεχίδης).
Στη «ρωσικη ρουλετα» λοιπόν κρίθηκε ο τελικός του κυπέλλου της Ε.Π.Σ.ΗΠ. 2013-2014 με την Πίνδο Κόνιτσας να είναι η τελική νικήτρια και κυπελλουχος. Τα πέναλτι: